Aktualności

Rak płaskonabłonkowy

24 września 2021

Rak płaskonabłonkowy jest spowodowany przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

  • rak płaskonabłonkowy, który powstaje u podstawy języka, głowy, szyi
  • rak płaskonabłonkowy szyjki macicy, pochwy, sromu
  • rak płaskonabłonkowy krtani
  • rak płaski odbytu

HPV to rodzaj wirusa żyjącego na powierzchni skóry. W rzeczywistości istnieje ponad 100 różnych odmian. Wiele z nich powoduje brodawki, takie jak te na dłoniach i stopach. Około 40 rodzajów HPV żyje na genitaliach i odbycie, a także w jamie ustnej i gardle. Te typy są przenoszone poprzez aktywność seksualną.

Szczepy najwyższego ryzyka raka w okolicy narządów płciowych i gardła to HPV 16 i 18. HPV 6 i 11 są związane z większością brodawek narządów płciowych. Najnowsza szczepionka HPV, Gardasil ® 9, chroni przed wszystkimi czterema oraz pięcioma innymi szczepami powodującymi raka. Łącznie wirusy objęte szczepionką przyczyniają się do powstania ponad 90% raków szyjki macicy i brodawek narządów płciowych.

To prawda, że ​​HPV, wirus przenoszony drogą płciową, powoduje większość przypadków raka szyjki macicy u kobiet. Ale może również powodować różne nowotwory u mężczyzn, z których niektóre są coraz częstsze.

HPV doprowadziło do pięciokrotnego wzrostu zachorowań na raka głowy i szyi u młodych mężczyzn w latach 2001-2017, zgodnie z danymi opublikowanymi na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w 2021 r .

Raki pojawiają się u osób zarażonych wirusem wiele lat temu (10-20 lat). Istnieje więc opóźnienie między infekcją a rozwojem raka, tworzy to duży rezerwuar osób już potencjalnie” zagrożonych”.

Istnieje sposób, aby zapobiec ponad 90% nowotworów wywoływanych przez tego wirusa: zaszczepić się przeciwko HPV. Chroni to przed nowotworami głowy i szyi oraz rakiem odbytu zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U mężczyzn chroni również przed rakiem prącia, a u kobiet przed rakiem szyjki macicy, pochwy i sromu . Szczepionka jest zalecana dla wszystkich dzieci i może być podawana już w wieku 9 lat. Jest również zatwierdzona dla dorosłych do 45 roku życia.

Mężczyźni również zapadają na raka spowodowanego przez HPV w dużej liczbie.

„HPV powinno budzić niepokój wszystkich, ponieważ mężczyźni i kobiety są praktycznie tak samo dotknięci tym wirusem”, mówi Abraham Aragones , lekarz MSK w NY.

Nowotwory głowy i szyi występują cztery razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Badanie cytologiczne wykrywa we wczesnym stadium raka szyjki macicy u kobiet. Nie ma takiego testu na raka prącia, odbytu lub głowy i szyi.

Anatomia miejsc takich jak migdałki i podstawa języka mają trudno dostępne szczeliny, w których wirus może się ukryć i działać.  Zgłoś wiec wszelkie podejrzane objawy, takie jak guzek na szyi lub krew w flegmie, swojemu lekarzowi lub dentyście.

Dzisiejsi mężczyźni żyją dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, a to daje rakowi więcej czasu na rozwój” – mówi dr Aragones. „Szczepienia chronią mężczyzn przed nowotworami związanymi z HPV w perspektywie krótko- i długoterminowej”.

Szczepionka HPV przeszła wiele lat rygorystycznych testów bezpieczeństwa, zanim została zatwierdzona w 2006 r. w celu zapobiegania rakowi szyjki macicy u kobiet oraz w 2009 r. w celu zapobiegania nowotworom związanym z HPV u mężczyzn. Od tego czasu w Stanach Zjednoczonych podano ponad 100 milionów dawek szczepionki przeciw HPV. Jak każda szczepionka, mogą wystąpić skutki uboczne, ale są one niewielkie, takie jak ból ramienia i zmęczenie. „Korzyści ze szczepienia przeciwko HPV znacznie przewyższają potencjalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych” – mówi dr Aragones.

Nowotwory związane z HPV zazwyczaj można skutecznie leczyć. Ale zapobieganie nowotworom jest o wiele lepsze niż ich leczenie, co sprawia, że ​​szczepionka HPV jest cenną bronią przeciwko rakowi.

Jeżeli ktoś nie jest zaszczepiony powinien wykonywać oznaczenie wirusa HPV metodą PCR, zwłaszcza przy poznaniu nowego partnera seksualnego.

Każdy nowy partner seksualny może Cię poczęstować swoją florą, w tym -wirusem HPV.

Wiedza, że masz wirusa HPV pozwoli Ci wykonywać zaplanowane badania profilaktyczne, które wykryją na czas rozwój raka w stadium wczesnym-dysplazję, a to można skutecznie leczyć.

 

Opracowano na podstawie: https://www.mskcc.org/news/5-reasons-boys-and-young-men-need-hpv-vaccine-too