Aktualności

Rak żołądka jest 3 najczęstszą przyczyną zgonów na świecie

07 września 2021

Około 10% tych nowotworów jest spowodowanych mutacją genetyczną odziedziczoną po rodzicu. Jedna specyficzna mutacja, zwana CDH1, naraża osobę na bardzo wysokie ryzyko rzadkiej, ale śmiertelnej postaci raka żołądka.

Posiadanie mutacji CDH1 oznacza, że jesteś narażony na wysokie ryzyko rozwoju bardzo agresywnej postaci raka żołądka zwanej dziedzicznym rozlanym rakiem żołądka (HDGC). Mutacja CDH1 naraża również kobiety na ryzyko pewnej formy raka piersi zwanej zrazikowym rakiem piersi.

Ci, którzy mają mutację oprócz rodzinnej historii raka żołądka i / lub rodzinnej historii zrazikowego raka piersi, istnieje 70% ryzyko rozwoju HDGC przez całe życie u mężczyzn i 56% ryzyko dla kobiet. Kobiety z mutacją CDH1 mają również 42% ryzyko zachorowania na zrazikowy rak piersi przez całe życie. Jeśli masz członków rodziny, którzy mieli raka żołądka lub zrazikowy rak piersi, dobrym pomysłem jest przedyskutowanie, czy test genetyczny jest odpowiedni dla Ciebie. Ponadto lekarz genetyk kliniczny, może dostarczyć jasnych i istotnych informacji na temat genetycznych czynników ryzyka, aby wesprzeć Cię w podjęciu decyzji o testowaniu.

Nie każdy, kto odziedziczy mutację genu HDGC, zachoruje na raka. Ale jeśli twoje ryzyko jest wysokie, możesz rozważyć procedurę zwaną gastrektomią zmniejszającą ryzyko – usunięcie żołądka – jako sposób na uniknięcie raka żołądka.

Ponieważ HDGC jest bardzo trudny do wyleczenia, gdy staje się inwazyjny, zaleca się usunięcie żołądka u osób uważanych za osoby z wysokiego ryzyka.  U osób z mutacją, które nie mają historii rodzinnej, nadal istnieje wymierne ryzyko zachorowania na raka żołądka, chociaż wydaje się, że ryzyko jest niższe niż u osób z historią rodzinną.

Każdy pacjent musi być oceniany indywidualnie i powinien spotkać się ze specjalistą gastrologiem (gastroskopia), oraz lekarzem genetykiem i chirurgiem przewodu pokarmowego.

Dajemy Ci wiedzę w pigułce, myśl, podejmuj decyzje bo tylko sam najlepiej zadbasz o swoje zdrowie.

 

Opracowano na podstawie: https://www.mskcc.org/news/6-things-know-about-cdh1-gene-mutation-and-stomach